Barion Pixel

Fejbőr ápolása=szilárd sampon és megszűnik a zsíros haj

Szilárd sampon szappan

Talán azt gondolod, hogy nekem már gyermekkoromban megmutatta az édesanyám, hogyan kell helyesen ápolni a fejbőrt és a hajat természetes kozmetikumokkal. Hiszen így szokott ez lenni: a lányok az édesanyjuktól tanulnak. Nos, az én esetemben, ebben a tekintetben nem így történt. Akkor nem volt különbség természetes vagy nem természetes kozmetikum között, így azt az édesanyám sem tudhatta.

Ezért gyermekként én sem tudtam, hogyan kell helyesen megmosni a hajamat, de ez kezdetben egyáltalán nem zavart. A tudatlanok boldogságával azt gondoltam, hogy én mindent jól csinálok. Igazából semmi gond nem volt ezzel, hiszen a hajam tiszta és ápolt volt.

Elárulom, hogy az én hajam mindig hosszú volt, ami akkoriban még sok gondot okozott, ugyanis negyven évvel ezelőtt nem igazán voltak fésülést segítő balzsamok. Így időnként bizony nagy volt a gubanc! 🙂

Kecsketejes sampon szappan citromfű illóolajjal ekcémás fejbőrre is

A zsíros haj rejtélye

Ám, ahogy telt az idő, egyre jobban elszaporodtak a hajápoló szerek. Így már én is sokkal több mindennel tudtam kezelni és ápolni a hajamat. Persze ez még mindig nem volt tudatos. Tudod, mikor történt nagy fordulat?

Az egyetemi éveim alatt a kémiaprofesszoromnak köszönhetően világosodtam meg. Ugyanis megtudtam, miért kell kétszer samponnal hajat mosni és aztán jól leöblíteni.

Az első samponozás a fejbőrre lerakódott zsír oldásának folyamata. Ha megfigyeled, ekkor még a sampon sem habzik annyira. Miután alaposan átdörzsölted a fejbőrödet, majd leöblítetted a hajadat, jöhet a tisztítás folyamata, ami a második samponozás és az öblítés.

Tudod, nekem mindig vékony szálú, zsírosodásra hajlamos hajam és fejbőröm volt. A korpa inkább csak télen jött elő, hiszen a sapka miatt a fejbőröm nem tudott rendesen levegőzni. Igen ám… csakhogy a samponok rátettek erre még egy lapáttal! Ezekben ugyanis rendkívül sok habzásfokozó SLS van, így az összes zsírt leszedi a fejbőrről.

Ezért van az, hogy a fejbőr hajmosás után gyorsan próbálja magát utolérni és újból erőteljesen belekezd a zsírtermelésbe. Emiatt nagyjából három- vagy négynaponta muszáj volt megmosni a hajamat.

Hogyan érik el a zsíroldást és a habképződést?

A zsíroldást és habképződést habképző tenzidek használatával érik el. Hogyan működnek ezek a tenzidek? Kémiailag az egyik fele a zsírokhoz, másik fele a vízhez kapcsolódik, tulajdonképpen egyfajta összekötő anyagként működik közöttük. Zsírkedvelő részükkel leoldják a bőrfelszínről vagy bármely más felületről a zsírt és a szennyező anyagokat, vízkedvelő része pedig összekapcsolódik a vízmolekulákkal, így együtt le lehet mosni.

Ez elég jól hangzik, igaz?

Hiszen általuk megszabadulhatunk a napi szennyeződésektől… Igen, valóban ezt gondolhatjuk – elsőre. Ám a történet itt még nem ér véget. Folytatom: egyáltalán nem mindegy, milyen erős zsíroldó a tenzid és milyen kémiai eljárásokkal állítják elő.

Ezen vegyületeknek köszönhetjük, hogy a bőrünk száraznak tűnik és húzódik fürdés után, továbbá a bőrallergiák nagy részének kialakulása, a korai bőröregedés, valamint az ekcéma is emiatt jelentkezik. Az SLS ugyanis nemcsak a szennyeződéseket szedi le a fejbőrről, hanem kivonja a bőr olaj- és nedvességtartalmát is.

A zsíros haj természetes ápolása

Én természetes zsíroldóként sárga agyagot használok. Nekem ez vált be a legjobban, ezért vetettem be hajmosó szappanomnál is. A sárga agyag ugyanis nemcsak tisztítja, hanem óvja is a haj természetes védőrétegét. Emellett hatékonyan távolítja el a koszt, a szennyeződéseket, az elhalt hámsejteket és a felesleges zsírt a hajról és a fejbőrről. Nem az egész zsírréteget, csak a FELESLEGESET! Ez nagyon fontos különbség!

Sőt, különösen gazdag ásványi anyagokban, megóvja a haj természetes védőrétegét, serkenti az anyagcserét, miközben ásványi anyagaival táplálja a fejbőrt. Tudtad például, hogy az agyagot már az ókori egyiptomiak is használták antiszeptikus hatása miatt?

Ez a rengeteg jó tulajdonság is közrejátszott abban, hogy a Hajvarázs Tündérfürtök hajmosó szappannak ez lett az egyik fő összetevője.

A kecsketejes hajmosó szappanomat elsősorban normál és enyhén zsíros fejbőr ápolására ajánlom, ugyanakkor bármilyen probléma esetén érdemes kipróbálni. További előnyei közé tartozik, hogy fertőtlenít, szabályozza a faggyúmirigyeket, összehúzza a pórusokat és élénkíti a vérkeringést.

Ó, és még valami!

Isteni az illata! 🙂

A jó hajmosás titka

Bár egyénfüggő, de a hajnak általában közepes a savassága. Ez azt jelenti, hogy a pH értéke 5,5-re tehető. Ezért javasolt a szappanos hajmosás után lezárni a haj szerkezetét, így érve el a megfelelő értéket. Ráadásul az enyhén savas kémhatású, ecetes vagy citromleves hajöblítés, mivel lesimítja a hajszálakat, segít benntartani a nedvességet. Ennek köszönhetően lesz a hajad szép sima.

Az öblítés a szappanos hajmosás elengedhetetlen része. Ha nem végzed el, akkor ragacsosak maradhatnak a tincsek. Nem elég vele leönteni a hajat, ezért érdemes lavórban elkészíteni. A víz legyen kellemesen meleg, körülbelül három vagy négy liter. Ehhez adjunk egy-két evőkanál almaecetet vagy facsart citromlevet, illetve néhány csepp citromfű illóolajat.

Miután megmostad a hajadat a szilárd sampon szappannal, hajtsd a fejedet a lavórba. Masszírozd át az ujjaiddal a hajadat, hogy a maradéktalanul eltávolíthasd az esetlegesen benne maradó szappanmaradványokat. Fontos, hogy az ecetes vagy citromos víz behatoljon a hajszálakba és lezárja azt, ezért ne kapkodd el a folyamatot.

Az utolsó előtti lépés pedig, hogy átmosod a hajadat tiszta vízzel. Végül szárítsd meg és fésüld ki. Azért legyen ez a sorrend, mert előfordulhat, hogy a szilárd sampon szappan összetételétől függően nehezebb kifésülni a hajadat. Ettől ne ijedj meg, csupán annyit kell tenned, hogy előbb szárítod, utána fésülöd.

Készíts otthon kókuszolajos hajbalzsamot!

Mondj igent a természetes szépségápolásra, hogy a bőröd és a hajad is fellélegezhessen! Próbáld ki ezt a kókuszolajos hajbalzsamot, amelyhez mindössze három összetevőre van szükséged. Ezek a következők: 1 csésze kókuszolaj, 1/3 csésze avokádóolaj és tetszőleges illatú illóolaj.

Egy tálban dolgozd össze a szilárd kókuszolajat az avokádóolajjal. Addig keverd, míg krémes állagú lesz. Cseppents rá néhány csepp illóolajat és dolgozd át újra. Tárold csatos üvegedényben és használd maximum kétszer egy héten hajmosás után.

Ezt a receptet a Pinterest oldalunkról hoztam el neked! Kattints a linkre és kövess minket!

Remélem, ezzel a cikkel lehetővé tettem számodra, hogy a jövőben a lehető legtudatosabban ápolhasd a hajadat természetes kozmetikumokkal. Ha érdekesnek vagy hasznosnak találtad, mindenképp küldd tovább az ismerőseidnek vagy barátaidnak. 🙂

Erre a linkre kattintva pedig még több információt kaphatsz a Hajvarázs Tündérfürtök hajmosó szappanunkról!

Szólj hozzá!